قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

كلينيك داخلي

    کلینیک داخلی

    (دیابت و غدد – عفونی – ریه – گوارش و …)


درمان دیابت یا همان بیماری قندی

بیماری دیابت یا همان بیماری قندی در واقع یک اختلال متابولیکی است، افراد مبتلا به این بیماری در سوخت و ساز قند خون دچار مشکل می شوند و این اختلالات ایجاد شده مانع انجام برخی از فعالیت های بدن به صورت صحیح می شود . معمولا درمان با مراجعه به متخصص غدد پیگیری و مراحل آن انجام می شود .به یاد داشته باشید که درمان دیابت در مراحل اولیه بسیار موفق خواهد بود و از عوارض احتمالی بعد از آن جلوگیری به عمل می آورد . شیوع بیماری دیابت در صورتی که درمان صورت نگیرد باعث آسیب های جدی به سلامت بدن فرد می شود .
چرا دیابت می گیریم؟
همان طور که می دانید قند خون گلوکز نام دارد.مولکول های حاوی قند به کمک دستگاه گوارش وارد جریان خون شده و با هورمونی به نام انسولین که از سلول های بتای جزایر لانگرهانس لوزالمعده ترشح می شود به سلول های بدن اجازه ورود می دهند ، سلول های وارد شده به خون باعث تولید انرژی مصرف یا ذخیره می شوند. در افراد مبتلا به بیماری دیابت قندی فرد دو حالت دارد ، یا انسولین مورد نیاز بدن برای وی وجود ندارد و ناکافی است و یا اینکه سلول ها نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند.
تذکر:
در صورت مشاهده علائم شایع این بیماری ، برای درمان دیابت حتما به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمایید.
البته با کمک متخصص غدد و مصرف دارو می توان این بیماری را کنترل نمود زیرا درمان دیابت یک درمان اصولی و تخصصی است که به کمک متخصص غدد و متابولیسم سهل می گردد .دقت داشته باشید که بالا بودن قند خون و عدم کنترل آن در دراز مدت می تواند در همه ی اندام های بدن از جمله چشم ، کلیه ، قلب و عروق خونی ایجاد اختلال نماید.
امروزه دیابت جزو بیماری های شایع است که بسیاری از بیماران با آن دست و پنجه نرم می کنند، طبق آمار احتمالی حدود ۱۵۰ میلیون نفر در جهان دیابت دارند ، همانطور که بیان شد بیماری دیابت زمانی به سراغ شما می آید که در بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نشود و یا اینکه نتواند از انسولین تولیدشده در بدن استفاده لازم را ببرد.
وجود انسولین به قدری اهمیت دارد که بدن شما بدون انسولین نمی تواند انرژی مورد نیاز را از مواد غذایی مصرف شده به دست آورد در نهایت شما با علائمی از ناتوانی جسمی همراه خواهید شد.معمولا میزان مصرف و نحوه ی مصرف انسولین توسط متخصص غدد به شما آموزش داده خواهد شد .
علایم بیماری دیابت
تمایل به نوشیدن آب و داشتن عطش
احساس پرخوری
پر ادراری
تار شدن دید و داشتن سردرد های طولانی
احساس خستگی توام با خواب آلودگی
طولانی شدن طول درمان برای زخم های ایجاد شده بر روی پوست
به طور کلی دو نوع دیابت داریم :
• دیابت نوع اول
• دیابت نوع دوم
دیابت نوع اول
این دیابت به دیابت جوانی و وابسته به انسولین نیز معروف است . در این نوع از دیابت پانکراس هیچ گونه انسولینی ترشح نمی کند یا مقدار ترشح آن در بدن بسیار کم خواهد بود. در این نوع گلوکز به جای تبدیل شدن به انرژی به خون برگشته و سبب اختلال در بدن می شود . علت اصلی این نوع از دیابت هنوز به طور قطع مشخص نشده است اما عامل وراثتی و ژنتیکی از جمله عوامل تاثیر گذار هستند. این نوع از دیابت بیشتر در بین کودکان و نوجوانان مشاهده می شود. دیابت نوع یک با تزریق انسولین کنترل و همراه می باشد.
پیشگیری از دیابت نوع ۱
دیابت نوع یک قابل پیشگیری نیست . افراد دیابتی نوع ۱ باید با کنترل منظم قند خون خود و همچنین با داشتن شیوه زندگی صحیح اعم از تغذیه ، ورزش ، مدیریت محیطی و … از ابتلا به عوارض دیابت پیشگیری کنند . با کنترل منظم قند خون خود و همچنین اندازه گیری هموگلوبین A1C خون ( آزمایشی که قند خون را در ۲ تا ۳ ماه گذشته ارزیابی می کند ) میزان قند خون خود را در حد نرمال نگه دارند.
علائم دیابت نوع ۱
این نوع دیابت می تواند با علائم زیر همراه باشد :
۱- احساس تشنگی شدید
۲- احساس خشکی شدید در دهان و ادرار پی در پی
۳- کاهش وزن غیرعادی، خستگی و بی حالی
۴- افزایش اشتها و گرسنگی بیش از حد
۵- اختلال در دید (تار شدن دید)
۶- بروز مشکلات پوستی مانند خشکی پوست، عفونت های قارچی و باکتریایی (البته این مورد در خانم ها شایع تر است )
در صورت عدم کنترل قندخون علائم زیر بروز می نماید :
از دست دادن هوشیاری به صورت کامل و یا ناقص
داشتن حس سوزن سوزن در پاها و یا بی حسی در آن ب
کتواسیدوز – زمانیکه سلول های شما نمی توانند برای تامین انرژی قند بسوزانند شروع به سوزاندن چربی برای بدست آوردن انرژی می کنند که اینکارشان باعث بوجود آمدن کتون ها در خون می شود. کتون ها اسیدهایی هستند که می توانند بدن را مسموم کنند. میزان بالای اسید در بدن و سایر اختلالات که در نتیجه تغییر سطح PH خون ایجاد شده‌اند، می توانند فرد را دچار اغماء کنند. در این شرایط باید فرد را سریعا به بیمارستان منتقل کرد.
دیابت نوع ۲
این نوع دیابت برخلاف دیابت نوع یک به دیابت بزرگسالان و غیر وابسته به انسولین می باشد . دیابت نوع ۲ شایعترین نوع دیابت است به گونه ای که ۹۰ درصد از جامعه افراد دیابتی را به خود اختصاص می دهد. در این نوع از دیابت پانکراس انسولین ترشح می کند اما این میزان انسولین برای بدن کافی نیست و یا بدن قادر به استفاده از این میزان انسولین نمی باشد.
درمان دیابت نوع ۲
متاسفانه این نوع از دیابت مانند دیابت نوع ۱ درمانی ندارد و تنها باید با تغییر شیوه زندگی به سمت داشتن تغذیه مناسب ، ورزش منظم ، مدیریت محیطی و … کنترل گردد. در صورت کافی نبودن رژیم غذایی و ورزش باید مصرف دارو را از پیش بگیریم و در صورت پیشروی ناچار به مصرف انسولین خواهیم بود.
دلایل ابتلا به دیابت نوع ۲
• اضافه وزن
• سن بیشتر از ۴۲ سال
• مبتلا شدن به دیابت بارداری
• وراثت
• کم بودن تحرک
• چربی خون
• پر فشاری خون
• نژاد
درمان بیماری دیابت نوع دو
یک فرد بیمار برای درمان دیابت ، باید در مراحل ابتدایی بیماری را کنترل کند و سبک و شیوه زندگی با تغییر در رژیم غذایی و فعالیت بدنی به شکلی دیگر شود.بهتر است بدانید افرادی که دارای افزایش وزن هستند با کم کردن ده درصد از وزن خود می توانند بسیاری از علائم و موارد دیابت را کنترل کنند.
اگر دیابت با تغییر در شیوه زندگی اصلاح نشد پزشک درمان دارویی را برای کنترل بیماری آغاز می کند زیرا اغلب بیماران در بدن خود انسولین ترشح می کنند اما برای افزایش ترشح انسولین به داروهای خوراکی احتیاج دارند.باید بدانید که این قرص ها دارای انسولین نیستند بلکه باعث مهار آلفا گلوکوزیدازها شده و باعث می شود انسولین ترشح شده به شکلی تاثیر گذار و کارآمدتر عمل کند.
بیماران برای کنترل دیابت باید به طور مرتب از مقدار دقیق گلوکز خون خود آگاهی داشته باشند و در مورد آن با پزشک خود مشورت کنند با نگه داشتن قند خون در سطح تعیین شده می توان از اغلب ناهنجاری های بیماری دیابت پیشگیر ی کرد.
چه افرادی مبتلا به دیابت نوع دو می شوند؟
افراد چاق
کلسترول بالا
داشتن تری گلیسیرید بالا
سابقه بیماری در خانواده
داشتن HDL خون پایین
فشار خون بالا
عدم تحرک کافی بدنی
همچنین طبق تحقیقات افراد با افزایش سن مستعد بیماری دیابت نوع دو خواهند شد از همین رو به آن بیماری بزرگسالان نیز گفته می شود.پس می توان نتیجه گرفت افرادی چاق بالای چهل سال در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند.
عوارض بیماری دیابت نوع دو
• لطمه وارد شدن به اعصاب که به آن نوروپاتی می گویند یکی از عوارض دیابت نوع دو می باشد زیرا قند خون بالا باعث می شود رگ هایی که در تغذیه رسانی به سیستم های عصبی موثر هستند آسیب ببینند.که در این میان می توان به اعصاب پا اشاره کرد.لطمه های وارد شده معمولا با علائمی همچون بی حسی،سری انگشتان و سوزش درد همراه است.
• زمانی که پیشرفت بیماری زیاد شود خطر مبتلا شدن به بیماری های قلب و عروقی بالا می رود که در این بین می توان به حمله های قلبی،سکته و درد قفسه سینه اشاره کرد.
• دیابت ممکن است به رگ های خونی درون شبکیه نیز آسیب وارد کند و در موارد حاد باعث نابینایی شود
• مشکلات پوستی و دهانی با عفونت های مکرر بروز پیدا می کند و چرک گلو و قارچ های دهانی ممکن است باعث رنجش این بیماران شود.